banner_head3Prace w laboratorium przy krzyżowaniu Paulownia Elegante i Paulownia Fortunei zaowocowały nową odmianą drzewa o rynkowej nazwie Oxytree. Wyhodowane przez hiszpańskich naukowców drzewo jest całkowicie bezinwazyjne, ponieważ nie rozmnaża się z nasion ( nasiona są bezpłodne). Oxytree można rozmnażać tylko w laboratorium.
Clon in vitro 112 ( naukowa nazwa Oxytree), pochłania 10 razy więcej dwutlenku węgla od innych drzew, dzięki czemu po 6 latach nadaje się do ścięcia. Średnica pnia może wówczas mieć aż 35cm przy wysokości pnia ok. 16m. Drzewo ścinamy bez żadnych pozwoleń, a z pozostałego pnia już po czterech latach wyrasta nowe drzewo tych samych rozmiarów.

zdolnoscOxytree jest dobrym rozwiązaniem dla środowiska. Jak udowodniły wyniki badań Katedry leśnictwa Uniwersytetu Castilla La Mancha (Hiszpania), Oxytree osiągnęło najlepsze wyniki pod względem: odporności na temperaturę, jakości drewna oraz tempa wzrostu. Te hybrydowe drzewa mogą być wykorzystane w 100 %.
70% masy Oxytree wykorzystywane jest jako drewno, 30% natomiast, jako biomasa, na którą to składają się gałęzie, liście, kwiaty, owoce oraz korzenie. Liście mogą być doskonałym substytutem nawozu.
Wzrost Oxytree można obserwować w niewielkich odstępach czasu. Taka właściwość może stanowić nieoceniony walor w edukacji środowiskowej. Każde dobrze uprawione Oxytree będzie pod dwóch latach ponad dwukrotnie wyższe od każdego przedszkolaka lub ucznia. Drzewo przepięknie kwitnie raz w roku, a owoce ma w kształcie jajka.
Można oszczędzać lasy rodzime, wykorzystując oxytree do celów przemysłowych. Trzeba tylko zapamiętać i przyswoić fakt, że oxytree wyrasta na dojrzałe drzewo w ciągu 6-ciu lat. Dąb, buk, grab, sosna i inne potrzebują ok. 50 lat, by nadawały się do celów przemysłowych. Z drugiej strony – trochę szkoda stuletnich drzew.
Więcej na temat oxytree można przeczytać na: www.oxytree.com/pl/

banner_foot3